Senzace »Více možnostíMéně možností

Vyberte klíčová slova

nespecifikované
 • Tenista Nadal představí v Paříži svou novou raketu.

  Zdroj: Reuters

  Nadal představí na Roland Garros novou raketu.
   

  Po dlouhém experimentování představí Rafael Nadal na Roland Garros novou raketu od firmy Granadul. Nová raketa by měla Nadala opět vrátit na tenisový trůn. Rafael s novou raketou již několik měsíců trénuje, ale Paříž bude svědkem turnajové premiéry. Kromě tvrdších úderů si Nadal od nové rakety slibuje i delší trvanlivost. Raketa má také tu výhodu, že je bez výpletu a je prakticky nezničitelná, což by Nadalovi mělo umožnit odehrát celou ATP tour bez nahrádní rakety, čímž se výrazně sníží Nadalovy náklady na materiál. 

 • Srovnávací experiment z let 1931 - 1946

  Zdroj: Kronika jamónu 

  V dnešním příspěvku si připomeneme významný moment v dějinách sušené španělské šunky.

  V roce 1931 došlo v jednom malém španělském městě (Loja) k zajímavému experimentu. José Miguel Lopéz Perez se rozhodl kvůli nižší ceně jíst už jen jamón s E250 a E252 (tehdejší novinku). 

  Jeho manželka Maria Encarni Rodriguéz Lopéz se k němu však nepřipojila a nadále baštila tradiční jamón, jehož jediným konzervantem byla mořská sůl.

  Výsledek experimentu zachycuje tato zajímavá momentka z roku 1946, na níž Maria Encarni vyprovází pohledem na poslední cestu svého mrtvého manžela. 

  Tím se Maria Encarni Rodriguéz Lopéz stává symbolem boje proti karcinogenním konzervantům. José Miguel se naproti tomu stává jednou z jejich mnoha obětí. 

  Na tomto konkrétním případě lze vidět, že nižší cena někdy může znamenat kratší život a být tedy v konečném součtu kontraproduktivní. 

   

 • Hod jamónem se stal novou olympijskou disciplínou

  zdroj Reuters:

  Hod Jamónem se stal novou olympijskou disciplínou, premiéru si odbude již letos v Londýně.

   

  Olympijské hry budou konečně zase zajímavé

  Po minulých olympijských hrách v Pekingu se zvedly hlasy odporu kritizující monotónní charakter a nulovou dynamiku celé události. Vlivní funkcionáři volali po uvedení nových adrenalinových sportů, které by poněkud zvedly napětí nezáživného mixu basketbalu, atletiky, plavání a moderního pětiboje (střelba prakem, plavání, šachy, jízda na velbloudu a skákání v pytli). Jacques Rogge, prezident MOV, nakonec vyslyšel nespokojené návrhy a rozhodl o přidání nové olympijské disciplíny - hodu jamónem.

   

  Boj mezi novými olympijskými sporty

  Hod jamónem se dostal do finále osudí nových olympijských sportů spolu s marginálními bizarnostmi jako je golf, fotbal (míněn normalní plnohodnotný fotbal s dospělými fotbalisty), americký fotbal, kriket, formule 1 a jinými trapnostmi, které nikoho nezajímají. Nakonec dle očekávání jednoznačně ostatní kandidáty porazil a můžeme se tak již letos v Londýně těšit na konečně strhující podívanou, která by měla zmírnit nudu z ostatních sportů.

   

  Rozhodnutí zvýšilo poptávku po jamónu

  Na celém světe se strhlo opravdové šílenství. Jednotlivé olympijské výbory začaly horečně zakládat tréninková centra pro zájemce všech věkových skupin, holywoodské hvězdy začaly trávit volný čas místo na jachtách a golfových hřištích s jamónem v ruce v házecích klecích, nejlepší jamonáři (dle vzoru kladivář) se stali hýčkanými celebritami a mistrovství světa v hodu jamónem, dosud zanedbatelná událost lokálního významu, se stalo druhou nejsledovanější sportovní událostí roku 2012 (po mistroství Švédska v pětiboji).

   

  Co my na to?

  Zvýšený zájem o hod jamónem nás samozřejmě těší.

 • Picassův obraz Jamón novým rekordmanem

  zdroj: Reuters

  Picassova pozdní črta Jamón vydražena za rekordních 210 mil. USD. Zobrazovaný jamón pravděpodobně bez konzervantů.

   

  Nový rekordman

  V londýnské aukční síni Christie`s byla 15. 3. vydražena pozdní črta Pabla Ruiz Picassa "Jamón", zobrazující španělskou sušenou šunku, za neskutečných 210 mil. USD. Novým majitelem se stal milovník umění a milionář Jefferson Ridget, který črtu zařadí do své bohaté sbírky moderního a téměř moderního umění, v níž jsou již takové skvosty jako Ladova Vesnice či Nepodařený lev Henriho Rousseaua. Konečně tak byla z trůnu nejdražšího obrazu sesazena mazanice Jacksona Pollocka No. 5, 1948 (2. 11. 2006 prodána za 140 mil. USD).

  Názor historika umění

  Historik umění Rubin Brings prohlásil, že z uměleckého hlediska je cena rozhodně oprávněná. "Tento obraz je Picasso v čiré podobě", vysvětluje Brings. "Existují Picassova plátna se zdánlivě ambicióznějším uměleckých plánem, ale žádné z nich se v čistotě provedení nevyrovná právě Jamónu", upřesňuje hisotrik.  

  Názor finančního poradce

  Anders Peter Pettersen z lucemburské pobočky firmy Deloitte je toho názoru, že koupě črty představuje vynikající investici a dodává dokonce, že cena je podle něj dumpingová a byla takto nízko stanovena s cílem zničit konkurenci. 

  Byl zobrazovaný jamón bez konzervantů?

  Pravděpodobně ano, jelikož se chemické konzervanty masově začaly používat až po umělcově smrti.

   

 • Stále více kluků používá jamón místo pomlázky

   

  zdroj: ČSÚ

  Nový trend v koledování. Přímá svědectví uživatelů velikonočního hitu.

   

  ČSÚ vydává zajímavou zprávu o novém trendu v koledování

  Český statistický úřad na svých stránkách publikoval zajímavou statistiku. Podle nejnovějších údajů se mezi mladými koledníky objevil nový trend. Více než 16 procent kluků nahrazuje klasickou pletenou pomlázku jamónem. Jedná se o 2% nárůst od minulých Velikonoc, kdy byl podíl jamónu na trhu kolednických nástrojů pouze 14% (viz foto). Vypravili jsme se proto do terénu podívat se novému fenoménu na zub. Zeptali jsme se rovnou samotných uživatelů velikonočního hitu.

  Větší účinnost

  Dle 14 letého Václava ze Vsetína je jamón mnohem účinnější než starodávná pletená pomlázka. "Zatímco rána pomlázkou může pouze pěkně štípnout, umí rána jamónem způsobit vážné zranění. Holky si to samozřejmě uvědomují a navalí radši kompletní sadu vajíček, než by riskovaly herdu do zad jamónem", vysvětluje Václav a spokojeně se usmívá.

  Multifunkce

  Mladý Michal z Chvalkovic se rozplývá nad univerzálností jamónu. "Klasická pomlázka je trapná. Člověk se s tím motá, úplně se rozedře ruce do krve, pak oběhne sídliště a může jí zase vyhodit. To jamón je jiný kafe. Jakmile skončí poslední šupání, hodíme ho s klukama na stojan, zakrojíme a baštíme ho s vajíčkama. Neznám lepší pocit", vysvětluje prťavý Michal.

  Výběr nejlepšího jamónu

  Václavův kamarád Lukáš ze Vsetína nás zasvěcuje do tajemství nejlepšího jamónu pro koledování. "Momentálně používám paletu serranu, padne mi dobře do ruky a člověk taky po pár návštěvách úplně nesedře. Kupuju každoročně paletu na jamon.cz, protože je bez éček a ja chci zažít ještě nejméně 60 Velikonocí. Děsně mě totiž baví. Nezkoušel jsem zatím ibérico, protože na něj nemám peníze, ale kamarád říkal, že jakmile holka zmerčí černé kopýtko, dá vajíčka a půl věna k tomu. Musím to zkusit. Až budu velký, chci si koupit jamón serrano 24 měsíců. Věřím, že si s ním za den vykoleduju vajíček na celý rok", svěřuje se Lukáš se svým dětským snem.

  Originalita

  "Je třeba se odlišit", vykřikuje statný Jarda z Prostějova. "Když vidím záplavu pomlázek, je mi špatně. A stejně to podle mě cítí jakákoliv holka. Když mi kamarád poprvé řekl o jamónu, hned jsem věděl, že je to ono. Nejprve jsme si pořídil malou paletu serrano, ale brzy jsem si dokoupil jamón serrano a pro speciální domácnosti i jamón ibérico de cebo. Vozím s sebou na malém vozíčku celý arsenál a podle významu domácnosti volím vhodný nástroj. Můžu vám říct, že když jsem poprvé na matku mého bohatého kamaráda vyrukoval s jamónem, dala mi všechny peníze a šperky, co měla u sebe", dodává Jarin.

  Závěr

  Nový trend nás samozřejmě velice těší. 

   

   

   

   

   

   

 • Španělsko bude splácet státní dluh jamónem

  zdroj: Reuters

  Španělsko bude státní dluh splácet jamónem. Sarkozymu se to nelíbí.

  Merkelová s Rajoyem se dohodli na splácení dluhu sušenými šunkami
  Dne 8. 3. 2012 byla v Madridu podepsána dohoda mezi německou kancléřkou Merkelovou a novým španělským premiérem Marianem Rajoyem o splácení obrovského státního dluhu Španělska. Jelikož prochází Španělsko krizí likvidity, dohodli se Merkelová s Rajoyem na tom, že bude umořovat svůj dluh formou dodávek španělské šunky. Tento rok má věřitelům doputovat prvních několik stovek tun jamónu a dodávky mají pokračovat s rostoucí intenzitou i v dalších letech.

  Výhody řešení
  Výhoda řešení spočívá v tom, že Španělsko má více jamónu než peněz. Jamón sice nejsou peníze, což může být pro věřitele mínus, ale na druhou stranu právě tato dohoda dokazuje, že se jím defacto platit dá a tím pádem jamón určitou formou peněz je. Navíc německým věřitelům úžasně šmakuje, jak dokazují němečtí turisti na Costa de brava.

  Nevýhody řešení
  Každá mince má samozřejmě dvě strany. Dohoda s sebou nese i určité nevýhody. Hlavní nevýhodou přeci jen je, že jamón, ať se nám to líbí nebo nelíbí, není úplně totéž co peníze. Kverulanti z řad věřitelů namítají, že kdyby měli chuť na jamón, mohli by si ho koupit za peníze, které by od Španělska dostali. To by ovšem Španělsko muselo chtít jamón prodat, což by mohlo v návalu vzteku odmítnout, kdyby muselo svůj dluh splácet penězi. Další nevýhodou jsou poměrně vysoké transakční náklady, které převyšují náklady z převodu a uchovávaní klasických peněz.

  Způsob dopravy
  Jamóny se budou dopravovat kamionovou dopravou.

  Dohoda se nelíbí ostatním státům
  Ostatním představitelům Evropské unie se dohoda nelíbí. Sarkozy se ptá, proč nemůže i Francie splácet kachními konzervami. Ostatní kladou víceméně podobné, místními podmínkami zbarvené, neoriginální otázky. Merkelová mlčí.

  Závěr
  Uvidíme, jak to celé dopadne.

 • Největší iberské prase

  Největší iberské prase

  V minulém díle jsme váš informovali o největším jamónu v dějinách lidstva. Tento díl bychom rádi věnovali vzpomínce na největší iberské prase v dějinách zeměkoule. Aby nedošlo k nedorozumění, shrnuli jsme pro vás informace o největším praseti do relativně přehledné tabulky:

  Jméno prasete: Javier

  Příjmení: žádné

  Datum narození: 12. 1. 1861

  Datum zemření: 13. 1. 1882

  Rasa: Manchado de Jabugo

  Povaha: průměrná

  Majitel prasete: Pamela Paladua (na fotografii s Javierem vpravo)

  Hmotnost prasete: 160t

  Výška prasete v kohoutku: 632 cm (fotografie na této stránce je pořízena 8. den života Javiera)

  Ostatní pozoruhodné vlastnosti prasete: žádné

 • Největší jamón v historii lidstva

  Největší jamón v dějinách pochází z gigantického iberského prasete, o němž bude ještě řeč v jiném příspěvku. Nyní postačí, prozradíme-li, že porodní hmotnost tohoto prasete byla 1.5 tuny. Vraťme se ale k jamónu. 

  Největší jamón v dějinách měřil 25 metrů, vážil 18 tun a byl produktem malé rodinné farmy Dehesa Paladua v provincii Huelva. 

  Proces zrání na čerstvém vzduchu začal 20. září roku 1882 a trval až do roku 1931. Poté mistr šunkař Pedro Jimenéz učinil zkušební vrt, kterým v hloubce 3 metrů zjistil nedostatečný stupeň vyzrání a navrhl dalších 18 let zrání. Roku 1959 byl jamón slavnostně prohlášen za vyzrálý. 

  Jamón byl zkrájen následujícího roku na mezinárodním srazu milovníků šunky (MSMŠ) ve španělském Oviedu.

  Je zajímavé, že od té doby se ve Španělsku jamón podobné velikosti neobjevil. Není také jasné, proč se z gigantického prasete udělal jamón jeden a nikoliv dva.