» Pollo al ajillo - kuře na česneku

španělské kuře na česneku - pollo al ajillo

Obr. Autentické španělské pollo al ajillo (pojo al achýjo) - kuře na česneku

Co je pollo al ajillo?

Pollo al ajillo neboli kuře na česneku je klasika všech španělských vnitrozemských zájezdních restaurací. Kuře opečené ve velkorysé lázni kvalitního olivového oleje s celými stroužky česneku se podává jako tapa nebo jako celá racion (porce ke sdílení). Nejčastější přílohou jsou buď brambory smažené v olivovém oleji nebo vymakanější patatas a lo pobre. Aromatická omáčka z oleje a zredukovaného vína navíc vybízí k vytření krajícem bílého chleba.

Výhodou receptu je, že je snadné dosáhnout autentické chuti rychle a bez exotických ingrediencí. Nebojte se velkého množství česneku. Oblíbená metoda neloupaných celých stroužků uvolňuje ostrou chuť česneku mírně a pomalu a samotný česnek pomalu konfituje, takže je na konci jeho chuť i konzistence jemná.

Ingredience

  • 1 kg kuře s kůží nasekané na kousky cca 6 cm
  • 100 ml olivového oleje
  • 6 neloupaných stroužků česneku
  • 1 bobkový list
  • Snítka rozmarýnu nebo tymiánu nebo obého
  • 200 ml suchého scherry nebo bílého suchého vína
  • Sůl a pepř

Recept

1. Osolte a opepřete ze všech stran kousky kuřete.

2. Rozpalte na středním plameni hlubší pánev nebo hrnec s dostatečně velkým dnem s olivovým olejem a opečte v něm kuře ze všech stran do zlata. Nepečte na příliš vysokém plameni či stupni. Kuře by se mělo v oleji opékat alespoň 10-15 minut. 

3. Přidejte stroužky neloupaného česneku, bobkový list, rozmarýn a (nebo) tymián a pečte za stálého míchání dalších 10 minut.

4. Přilijte víno, pečlivě uvolněte připečené kousky na dně hrnce a vařte až do chvíle, než se téměř veškeré víno vypaří (cca 5 minut).