» Španělsko bude splácet státní dluh jamónem

zdroj: Reuters

Španělsko bude státní dluh splácet jamónem. Sarkozymu se to nelíbí.

Merkelová s Rajoyem se dohodli na splácení dluhu sušenými šunkami
Dne 8. 3. 2012 byla v Madridu podepsána dohoda mezi německou kancléřkou Merkelovou a novým španělským premiérem Marianem Rajoyem o splácení obrovského státního dluhu Španělska. Jelikož prochází Španělsko krizí likvidity, dohodli se Merkelová s Rajoyem na tom, že bude umořovat svůj dluh formou dodávek španělské šunky. Tento rok má věřitelům doputovat prvních několik stovek tun jamónu a dodávky mají pokračovat s rostoucí intenzitou i v dalších letech.

Výhody řešení
Výhoda řešení spočívá v tom, že Španělsko má více jamónu než peněz. Jamón sice nejsou peníze, což může být pro věřitele mínus, ale na druhou stranu právě tato dohoda dokazuje, že se jím defacto platit dá a tím pádem jamón určitou formou peněz je. Navíc německým věřitelům úžasně šmakuje, jak dokazují němečtí turisti na Costa de brava.

Nevýhody řešení
Každá mince má samozřejmě dvě strany. Dohoda s sebou nese i určité nevýhody. Hlavní nevýhodou přeci jen je, že jamón, ať se nám to líbí nebo nelíbí, není úplně totéž co peníze. Kverulanti z řad věřitelů namítají, že kdyby měli chuť na jamón, mohli by si ho koupit za peníze, které by od Španělska dostali. To by ovšem Španělsko muselo chtít jamón prodat, což by mohlo v návalu vzteku odmítnout, kdyby muselo svůj dluh splácet penězi. Další nevýhodou jsou poměrně vysoké transakční náklady, které převyšují náklady z převodu a uchovávaní klasických peněz.

Způsob dopravy
Jamóny se budou dopravovat kamionovou dopravou.

Dohoda se nelíbí ostatním státům
Ostatním představitelům Evropské unie se dohoda nelíbí. Sarkozy se ptá, proč nemůže i Francie splácet kachními konzervami. Ostatní kladou víceméně podobné, místními podmínkami zbarvené, neoriginální otázky. Merkelová mlčí.

Závěr
Uvidíme, jak to celé dopadne.