» Picassův obraz Jamón novým rekordmanem

zdroj: Reuters

Picassova pozdní črta Jamón vydražena za rekordních 210 mil. USD. Zobrazovaný jamón pravděpodobně bez konzervantů.

 

Nový rekordman

V londýnské aukční síni Christie`s byla 15. 3. vydražena pozdní črta Pabla Ruiz Picassa "Jamón", zobrazující španělskou sušenou šunku, za neskutečných 210 mil. USD. Novým majitelem se stal milovník umění a milionář Jefferson Ridget, který črtu zařadí do své bohaté sbírky moderního a téměř moderního umění, v níž jsou již takové skvosty jako Ladova Vesnice či Nepodařený lev Henriho Rousseaua. Konečně tak byla z trůnu nejdražšího obrazu sesazena mazanice Jacksona Pollocka No. 5, 1948 (2. 11. 2006 prodána za 140 mil. USD).

Názor historika umění

Historik umění Rubin Brings prohlásil, že z uměleckého hlediska je cena rozhodně oprávněná. "Tento obraz je Picasso v čiré podobě", vysvětluje Brings. "Existují Picassova plátna se zdánlivě ambicióznějším uměleckých plánem, ale žádné z nich se v čistotě provedení nevyrovná právě Jamónu", upřesňuje hisotrik.  

Názor finančního poradce

Anders Peter Pettersen z lucemburské pobočky firmy Deloitte je toho názoru, že koupě črty představuje vynikající investici a dodává dokonce, že cena je podle něj dumpingová a byla takto nízko stanovena s cílem zničit konkurenci. 

Byl zobrazovaný jamón bez konzervantů?

Pravděpodobně ano, jelikož se chemické konzervanty masově začaly používat až po umělcově smrti.