» Stále více kluků používá jamón místo pomlázky

 

zdroj: ČSÚ

Nový trend v koledování. Přímá svědectví uživatelů velikonočního hitu.

 

ČSÚ vydává zajímavou zprávu o novém trendu v koledování

Český statistický úřad na svých stránkách publikoval zajímavou statistiku. Podle nejnovějších údajů se mezi mladými koledníky objevil nový trend. Více než 16 procent kluků nahrazuje klasickou pletenou pomlázku jamónem. Jedná se o 2% nárůst od minulých Velikonoc, kdy byl podíl jamónu na trhu kolednických nástrojů pouze 14% (viz foto). Vypravili jsme se proto do terénu podívat se novému fenoménu na zub. Zeptali jsme se rovnou samotných uživatelů velikonočního hitu.

Větší účinnost

Dle 14 letého Václava ze Vsetína je jamón mnohem účinnější než starodávná pletená pomlázka. "Zatímco rána pomlázkou může pouze pěkně štípnout, umí rána jamónem způsobit vážné zranění. Holky si to samozřejmě uvědomují a navalí radši kompletní sadu vajíček, než by riskovaly herdu do zad jamónem", vysvětluje Václav a spokojeně se usmívá.

Multifunkce

Mladý Michal z Chvalkovic se rozplývá nad univerzálností jamónu. "Klasická pomlázka je trapná. Člověk se s tím motá, úplně se rozedře ruce do krve, pak oběhne sídliště a může jí zase vyhodit. To jamón je jiný kafe. Jakmile skončí poslední šupání, hodíme ho s klukama na stojan, zakrojíme a baštíme ho s vajíčkama. Neznám lepší pocit", vysvětluje prťavý Michal.

Výběr nejlepšího jamónu

Václavův kamarád Lukáš ze Vsetína nás zasvěcuje do tajemství nejlepšího jamónu pro koledování. "Momentálně používám paletu serranu, padne mi dobře do ruky a člověk taky po pár návštěvách úplně nesedře. Kupuju každoročně paletu na jamon.cz, protože je bez éček a ja chci zažít ještě nejméně 60 Velikonocí. Děsně mě totiž baví. Nezkoušel jsem zatím ibérico, protože na něj nemám peníze, ale kamarád říkal, že jakmile holka zmerčí černé kopýtko, dá vajíčka a půl věna k tomu. Musím to zkusit. Až budu velký, chci si koupit jamón serrano 24 měsíců. Věřím, že si s ním za den vykoleduju vajíček na celý rok", svěřuje se Lukáš se svým dětským snem.

Originalita

"Je třeba se odlišit", vykřikuje statný Jarda z Prostějova. "Když vidím záplavu pomlázek, je mi špatně. A stejně to podle mě cítí jakákoliv holka. Když mi kamarád poprvé řekl o jamónu, hned jsem věděl, že je to ono. Nejprve jsme si pořídil malou paletu serrano, ale brzy jsem si dokoupil jamón serrano a pro speciální domácnosti i jamón ibérico de cebo. Vozím s sebou na malém vozíčku celý arsenál a podle významu domácnosti volím vhodný nástroj. Můžu vám říct, že když jsem poprvé na matku mého bohatého kamaráda vyrukoval s jamónem, dala mi všechny peníze a šperky, co měla u sebe", dodává Jarin.

Závěr

Nový trend nás samozřejmě velice těší.