» Štědrovečerní večeře ve Španělsku?

Obr. Mořské plody jsou pouze předehrou k závěrečné smršti masa.

 

VE ŠPANĚLSKU NA ŠTĚDRÝ VEČER PANUJE SVOBODA

Štědrovečerní večeře ve Španělsku je poměrně komplikované téma. Kdo u nás nesmaží kapra, je ihned prohlášen za kacíře a shoří v pekle. Ve Španělsku žádné podobně ikonické štědrovečerní jídlo neexistuje. Přestože lze napříč Španělskem ve štědrovečerním menu nalézt určité podobné tóny, panuje při výběru mnohem větší volnost a svoboda než u nás. V rejstříku tolerovaných pokrmů můžete nalézt téměř vše, na co si vzpomente, vyzrálé sýry, nejlepší jamóny, pečené zeleninové předkrmy (v Alicante např. pečené artyčoky), mořské plody na tisíc způsobů, rybí ale i kuřecí polévku, drahá masa, pečené ryby a typické rodinné dezerty. Jelikož je téměř nemožné obsáhnout v jediném článku chaos vánočního jídelníčku ve Španělsku, omezíme se na tlumočení autentické zprávy našeho kamaráda José Miguela Ramiréze o tom, jak probíhá tradičně štědrovečerní večeře v jejich malažské domácnosti.

Pečené artyčoky

Obr. V Alicante se jako předkrm s oblibou podávají pečené artyčoky.

ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘE JE NEJRODINNĚJŠÍ Z RODINNÝCH SETKÁNÍ

"V první řadě je třeba předznamenat, že se jedná o nejrodinnější z rodinných večeří. Kam se hrabou narozeniny, velikonoce, biřmování, křty. Sejde se celá rodina, tj. Já, moje žena, naše děti, moji sourozenci se svými dětmi (celkem osm kousků) a samozřejmě partnery, sestra mé ženy se svým mužem a svými dětmi, moji rodiče i rodiče mé ženy a někdy také moji dva bratranci se svými rodinami. Jestli jste dobře počítali, je vám jasné, že nás je na Štědrý večer dost, řekl bych až moc, ale jinak by si to nikdo z nás neuměl představit.

 

Jelikož se v naší rodině na Vánoce vše nese v lehce katolickém tónu, neustále někdo nejrůznějšími způsoby odkazuje k narození Krista, což může být svým způsobem otravné, patří to prostě k tomu. Než se dotkneme jídla, jedno z dětí přečte modlitbu a relativně dlouhé přání všem chudákům na této zemi. Zpravidla se mě zmocní sladká dojatost a začnou mě pálit oči klubající se slzou. Je to typický projev člověk žijícího v této části světa.

 

VŠICHNI DĚLAJÍ VŠECHNO

Než začnu mluvit o samotném jídle, bylo by dobré říci pár slov o organizaci přípravy celého večera. Jelikož je strávníků tak extrémně vysoké množství, je téměř nemožné svěřit přípravu celé večeře jedinému kuchaři či kuchařce z naší rodiny. Proto se v průběhu let vyvinula lehce chaotické pravidlo, že si každá rodina přinese po nedůsledné předchozí koordinaci suroviny na pokrm, který pak v průběhu večera v absolutně nepřehledné atmosféře připraví. Není třeba připomínat, že zdvojování a ztrojování či na druhou stranu nedostatek nějaké esenciální suroviny je klíčovým jevem celého večera.

 

Obr. Exkluzivní mořské plody slouží jako demonstrace rodinného blahobytu.

PRVNÍ CHOD - SÝR, JAMÓN A MOŘSKÉ PLODY

Nejprve se poddává dobrý ovčí a kozí sýr, jamón, ideálně, i když ne vždy krájený na stole ručně z celé šunky a bohatý výběr z mořských plodů, ve kterém nesmí nikdy chybě studené vařené krevety ze San Lucaru. Co se týče jamónu, připouští se v naší rodině pouze jamón ibérico a provází pak nejen štědrý den, ale i celé vánoční svátky, které jsou samozřejmě v první řadě dlouho trvající orgií nezřízené konzumace jídla a pití. Krevety jsou důležitou součástí, protože se při jejich výběru jednotlivé rodiny předhánějí v tom ukázat, kdo má více peněz. Na stole tak přistávají opravdová monstra, která samozřejmě s obrovskou chutí likviduji (moje rodina je ze všech rodin nejchudší, a tak se krevety kupujeme zmražené v supermarketu a nedivíme se, že zůstávají často na ocet - nakonec se však i ony vždycky sní). Na tomto místě se hodí připomenout, že ani v jednotlivých rodinách se nedodržuje totéž menu z roku na rok, což říkám proto, že se u nás dvakrát za 15 let krevety objevily v klasickém majonézovém koktejlu z 80. let s ananasem a kapkou tabasca, takže jsme se na chvilku všichni cítil jako nějaké levné telenovele.

 

Obr. Tzv. concha fina, nejoblíbenější z malažských škeblí, připravovaná na způsob pil pil přímo v samotné škebli

Obr. Jamón je vlastně takové vánoční cukroví, protože provází celé svátky až do Tří králů.

DRUHÝ CHOD - POLÉVKA

Po studených předkrmech v našem případě vždy přichází polévka. Buď rybí nebo masová. V případě masové polévky, která je masová proto, že je vývar připraven ze slepičího, hovězího i vepřového masa v podobě jamónu, se nejprve na jednotlivé talířky naservíruje nakrájené maso a kostky jamónu, zelenina, cizrna, brambory a vařené vejce a jednotliví strávníci si nejprve naberou vařené maso a zeleninu v ideální proporci a zalijí to všechno vařícím vývarem. V případě rybí polévky, která je v našem případě snad jediným opravdu výlučně vánočním jídlem, protože ho všichni z nás jedí pouze na Vánoce a nikdy jindy, tedy v jejím případě je způsob podávání podobný jako v případě masové polévky s tím rozdílem, že se k jednotlivým ingrediencím z polévky přidávají ještě krutony.

 

TŘETÍ CHOD - DRAHÉ MASO

Pak přichází na řadu maso a říkám-li maso, mám na mysli nějaký exkluzivní kus hovězího, nejčastěji svíčkovou, ale často také roštěnou, připravenou velice rychle do velmi krvava, podávanou se smaženými nebo pečenými brambory a pikantní omáčkou.

 

Obr. Vrcholem večeře není kapr.

DEZERT - VŠICHNI DO PYŽAMA

Na závěr nás kupodivu většinou přizabijeme tím nejkýčovitějším dezertem z 80. Let, ke kterému se snad vracíme z nějaké laciné nostalgie. Jmenuje se Pijama (pyžamo) a skládá se z pudinku Danone ze supermarketu, ananasového a broskvového kompotu a neskutečného množství šlehačky ve spreji, kterou si děti nakonec ještě přidávají. Tečka opravdu na úrovni."