» Pašík Atonín

Marrano de san anton

Marrano de San Antón

Městečko La Alberca, v provincii Salamanca, se každoročně přesně 13. června stává dějištěm podivuhodné podívané, kde hlavní roli hraje iberské prase. Tento den se již od středověku vypouští do ulic tohoto nádherného města s úžasnou architekturou asi dvacetikilové sele a fiesta „Marrano de San Antón“ tak může začít. Prasátko pojmenované Antón je farářem požehnáno a na krk je mu uvázaný zvon.

Zvíře od této doby chodí volně ulicemi města a lidé se o něj se vší péčí starají. Místní zvíře krmí, napájí, dopřávají mu laskomin a dokonce ho v noci ubytovávají u sebe doma v různých přístřešcích. Turisté jsou pak často překvapeni, když po svých toulkách starobylým městem, potkávají veliké prase, které totiž za více než sedm měsíců toulek dosáhne váhy kolem 170 kilogramů. Celá tradice má svůj vrchol na svátek sv. Antonína tj. 17. ledna (reálně jde o první sobotu následující po 17. lednu), kdy je prasátko předáno vítězi celoroční tomboly a získané peníze jsou poskytnuty na vybraný charitativní projekt. V dřívějších dobách bylo prase předáno nejchudší rodině z města.

Podle určitých pramenů se „Marrano de San Antón“ slaví už od 16. století, kdy vykrmením prasete prokazovali konvertovaní židé v La Alberce své křesťanství a chránili se tak před inkvizicí. Tradice se prý od té doby nikdy neztratila a je tak populární, že dokonce na náměstí Plaza del Solano Cimero má prase svou vlastní kamennou sochu. S hrdostí za našeho dodavatele můžeme říci, že společnost Fermín, jež pochází z malebné La Albercy, vybírá prasátko ze svých ušlechtilých chovů a daruje ho městu pro tuto chvályhodnou akci.