CO BY NEMĚLO CHYBĚT NA ETIKETĚ DOBRÉHO OLIVOVÉHO OLEJE?
OZNAČENÍ DRUHU OLIVOVÉHO OLEJE (EXTRA PANENSKÝ, PANENSKÝ, OLIVOVÝ ...)
Pro spotřebitele je zcela zásadní udělat si pořádek v základních druzích oleje a ve způsobech jejich výroby. Ceny jednotlivých druhů olejů se liší v řádech a stejně tak se liší jejich kvalita. Zde se můžete dočíst o podrobném dělení olivových olejů.
ODRŮDA OLIVOVNÍKU, ZE KTERÉ BYL DANÝ OLEJ VYROBEN
Nelze říci, že by nějaká odrůda byla nejkvalitnější, ale rozhodně byste měli vědět, z které konkrétní je olej vyroben či případně směs složena. Každá odrůda chutná jinak a hodí se k jinému použití. Absence uvedení odrůdy na etiketě navíc pravděpodobně značí masovou výrobu z netříděných směsných oliv a pravděpodobně tedy i nižší kvalitu oleje. Toto pravidlo se týká pouze panenských olejů.
ČASOVÝ ÚDAJ O DOBĚ SKLIZNĚ
Ve Španělsku probíhá sklizeň oliv od října do konce roku (výjimečně do února). Olej by měl pocházet maximálně z loňské sklizně, protože se jinak zvyšuje pravděpodobnost jeho oxidace.
ÚDAJE O SAMOTNÉM VÝROBCI
Na každé etiketě by mělo být uvedeno rovněž jméno konkrétního výrobce i produktové řady. Často zde můžete nalézt i jméno stáčírny, sdružení kam daný výrobce spadá apod. To vše dodává věrohodnost původu daného produktu. Označení “private label” u ruzných supermarketových olejů naopak naznačuje nízkou a zejména unifikovanou kvalitu (průměrnou, nevybočující, nevýraznou).
CHEMICKÉ UKAZATELE KVALITY
Etiketa by měla obsahovat alespoň hodnotu acidita oleje, která je elementárním ukazatelem kvality. Dalšími ukazateli jsou peroxidy , K 270 a vosky. Podrobný popis naleznete v sekci ukazatele kvality olivového oleje.
SENZORICKÁ ANALÝZA OLIVOVÉHO OLEJE
Podrobné informace najdete v článku o degustaci olivového oleje.
Senzorická analýza je velmi podobná jako u vína, existuje zde však jen jedna znatelná výhoda, a to, že olej nezraje (tudíž během času nemůže zvyšovat svou kvalitu či jakkoliv násobit své vlastnosti). Při degustaci se hodnotí chuť, aroma a textura olivového oleje. Barva oleje není hodnotícím kritériem. Všechny tyto parametry ovlivňuje odrůda, oblast, poloha, doba sklizně, stupeň zralosti, způsob zpracování a další faktory. Nikdy by však olivový olej neměl mít následující chutě - octovou, kovovou, zatuchlou nebo příliš pálivou. Pro mnohé bude překvapující, jak velké jsou rozdíly v jednotlivých olejích. Zkuste si proto nalít olej z Laguny de Fuente de Piedra a olivový olej ze supermarketu, rozdíl v chuti a zejména vůni je nesmírný.
Pokud jste opravdový fajnšmekři, můžete si olej vybrat s pomocí nezávislých odborníků. Existují nezávislé žebříčky TOP 10 a TOP 15 world-class olive oils a dále různé ročenky, kterými se řídí zejména šéfkuchaři a gastro-specialisté. Oleje z Laguny de Fuente de Piedra se, přes určitou zdrženlivost majitelů firmy jakkoliv se prezentovat, pravidelně umísťují v prestižních světových soutěžích na předních místech.