Serrano vs. ibérico
Rozdíl mezi jamónem serrano a ibérico lze shrnout v následujících bodech:
Potrava prasat
Zatímco se bílá prasata vykrmují běžným krmením ve velkochovech, iberská prasata se převážně živí ve volném prostranství na tzv. loukách "dehesa". Ty nejvíce ceněné kusy pak pojídají v sezóně výhradně žaludy (podobné českým žaludům). Právě žaludy se živící iberská prasata dávají nejkvalitnější a nejchutnější šunku, tzv. jamón iberico de bellota (iberská šunka žaludová). Více o rozdělení jamónu iberico zde.
Textura masa
Jamón iberico je prorostlý tenkými provázky tuku, které propůjčují každému soustu příjemnou vláčnost. U jamónu serrano je naproti tomu tuk oddělen od libového masa a soustředěn do větších celků. Samotné maso tak v některých částech může působit suchým dojmem. Zde je vhodné připomenout, že tuk je velice důležitou součástí jamónu obsahující velmi koncentrovanou chuť. Každý plátek by proto vždy měl obsahovat proužek tuku, který zjemní sousto. Jamón ibérico je na povrchu lepkavý.
Obr.: Plátky jamónu ibérico de campo s klasickou kresbou infiltrovaného tuku
Barva masa
Jamón ibérico má krásnou, tmavě rubínovou barvu. Jamón serrano je naproti tomu mnohem světlejší a jeho barva spíše připomíná růžovou vařenou šunku.
Obr.: Jamón serrano Gran reserva bez kosti s typickou růžovou barvou masa
Tvar šunky
Rozdílná anatomie iberských prasat způsobuje odlišný tvar iberské šunky. Kýta jamón ibérico je výrazně podlouhlá a spíše než tvar kytary připomíná tvar pušky.
Obr.: Vlevo jamón serrano se svým typickým kytarovým tvarem, vpravo elegantní protáhlý jamón ibérico
Délka zrání
Vyšší obsah tuku umožňuje jamónu ibérico zrát téměř dvakrát déle než jamónu serrano. Zatímco běžná doba zrání jamónu serrano je 7–16 měsíců, u jamónu ibérico se pohybuje mezi 14 a 36 měsíci.
Obr.: Jamón serrano Gran reserva v tradičním secaderu zraje zpravidla 15-17 měsíců
Chuť
Chuť iberské sušené šunky je nejen originálnější, ale také intenzivnější, než je tomu u jamónu serrano. V případě druhu de bellota můžete dokonce rozeznat i jemnou příchuť samotných žaludů. Jamón serrano má chuť rovněž méně trvalou a na rozdíl od ibérica nepřetrvává déle v ústech po spolknutí.
Vzácnost
Iberská rasa prasete je mnohem vzácnější než bílá rasa běžného prasete. Ve Španělsku se na celkové produkci jamónu podílí jamón ibérico pouze z 10 % (zbytek patří jamónu serrano).
Obr.: Iberská prasata v dubovém háji jsou nejvzácnější, protože rozloha dubových hájů je omezena
Cena
Všechny okolnosti výše zmíněné se v neposlední řadě odrážejí v ceně. Jamón ibérico je obecně podstatně dražší než serrano, většinou u stejných výrobců je cena zhruba dvojnásobná. Samozřejmě ty nejlepší kousky de bellota mohou být až o řád vyšší. Není bez zajímavosti, že se v Londýně v roce 2022 několik těch nejlepších kýt prodalo za cenu 4200 dolarů za kus.
Obr.: Kýta ze speciální rasy iberských prasat zv. Manchado se často suší až 5 let a její cena dosahuje 4 000 Euro