Recept: Autentické španělské churros (čuros)

Churros chutnají lépe, než se na papíře či obrazovce může zdát.

Těsto

Na těstu nelze vlastně nic zkazit, budete-li se řídit následujícími radami:

  1. Dávejte pozor na to, aby se vám voda nevyvařila. Vařte ji pod pokličkou a hlídejte, abyste mouku hodili ihned, jakmile začne vařit.
  2. Na mouce příliš nezáleží. Stejného výsledku podle našich zkušeností dosáhnete s jakoukoliv hladkou pšeničnou moukou.
  3. Vyplatí se těsto dohníst v ruce, abyste vyloučili jakékoliv suché místo.

Smažení

Oleje je třeba docela dost. Pokud děláte pouze množství uvedené zde, nepřehánějte to s velikostí pánve, abyste do něj nemuseli vlít celou láhev. Slunečnicový olej postačí, můžete ho na smažení churros použít opakovaně. Churros nezanenávají žádné kousky, které by se v oleji přepalovaly. Churros by měly být opravdu v oleji cele ponořeny. Ideální teplota je 170-180 stupňů. Zkuste nejprve osmažit malý kousek a ověřte, jestli je není po osmažení do křupava uvnitř syrový. Nemáte-li teploměr, můžete zkusit starý španělský trik s kouskem chleba. Pokud začne syčet, je olej hotový. Z oleje by se ještě nemělo kouřit.

Servírování

Churros se jedí buď neobalené a namáčejí se pak do kávy s mlékem či horké husté čokolády. Anebo se obalují v cukru či ve směsi cukru a skořice. Poslední varianta je naše nejoblíbenejší stejně jako ve většině Jižní Ameriky.

Čtvrtek, 20. června 2024

Tak takhle opravdu pravé churos tvrdé být nemá bohužel vám tam chybí jedna přísada. Máme barák na Tennerife byli jsme x krát na pevninském Španělsku a nikdo ho takhle tvrdé nemá

Dobrý den, děkujeme za zpětnou vazbu. Zamysleli jsme se, proč těsto vychází příliš tvrdé a našli jsme jednoduché vysvětlení. V receptu se dává stejný objem mouky jako vody - 250 ml, a nikoliv 250 g mouky a 250 g vody. Pro jistotu jsme přidali do závorky, že to je jeden hrníček, aby to bylo úplně jasné. Jinak ve Španělsku ještě existuje varianta churros, tzv. porras nebo tejerringos, kam se přidává také jedlá soda. Výsledný produkt je díky jedlé sodě výrazně nadýchaný. Recept na ně máme v plánu, tak snad již brzy!

(nehodnoceno)
Čtvrtek, 13. června 2024

Těsto bylo tak tuhé, že nešlo protlačit ničím. Musela jsem vyválet. I tak po vysmažení byly tyčinky tvrdé.

Dobrý den, každá mouka je trochu jiná, a proto je občas nutné do příliš tuhého těsta použít více vody. Výsledná konzistence těsta by měla být dostatečně flexibilní, aby těsto bylo možno tvarovat bez námahy (jen o něco tužší než plastelína). Pozor těsto ale nemůže být tekuté!

Neděle, 12. listopadu 2023
nejlepší

Líbí se vám tento recept? Nebo byste něco vylepšili? Budeme rádi za vaše hodnocení a komentáře!

On Top
Nákupní košík
Zavřít
Back
Account
Zavřít
Menu
Zavřít