» Španělská snídaně

snidane ve spanelsku

Španělská gastronomie je plná krásných překvapení. Voňavá paella, v níž je každé zrnko rýže nasáklé intenzivní chutí silného vývaru a opečeného sofrita, krémové a osvěžující salmorejo, pikantní ajoblanco z třených mandlí a česneku, populární gazpacho, dlouze vařená býčí oháňka v červeném víně, zarzuela z mořských plodů s hustou omáčkou z pražených mandlí a opečeného chleba, galicijská chobotnice s paprikou a olivovým olejem, pečené jehněčí kýty v tradičních kamenných pecích jsou jen malý zlomek utajeného bohatství, které v sobě skrývá španělská kuchyně. 


Přesto máme často pocit, že tím nejlepším vynálezem, který ve všech svých aspektech na celém světě nemá obdoby, jsou typické španělské snídaně. Stejně jako všude na světě je snídaně i ve Španělsku poměrně nedávný vynález, jenž se těší masové popularitě teprve od poloviny minulého století. V současné době má ovšem snídaně “na ulici” v hierarchii denních jídel naprosto ojedinělé postavení, neboť je tím posledním, čeho by se průměrný Španěl chtěl vzdát. Dokonce i během největší ekonomické krize posledních let byly snídaňové bary stále stejně plné. Zatímco musíte dát zpravidla ve zbytku Evropy za kvalitní snídani majlant, přijde vás ve Španělsku často levněji než doma.  


Cena španělské snídaně v baru

Cena je samozřejmě jedním z hlavních trháku španělské snídaně. Zatímco se u nás ceny kávy šplhají do astronomických výšin, pohybuje se cena kompletní snídaně s kávou a opečeným chlebem se sýrem či jamónem od 2 do 3 Eur, což je cena, ze kterou u nás většinou nepořídíte ani kafe. Proto není snídaně venku ve Španělsku ničím svátečním, nýbrž zcela přirozenou a levnou součástí každého dne. Ceny se samozřejmě liší v závislosti na honosnosti podniku, ale i v luxusnějších restauracích a barech málokdy překročí cena 3 Eura. Dalším faktorem ceny je velikost chleba a charakter náplně. Snídaně se často nabízí ve dvou velikostech: menší houska a větší bageta (dvojnásobná cena). Nejlevnější bývá chléb pouze s olivovým olejem, nejdražší pak kombinovaný chléb s jamónem ibérico a lamanšským sýrem.

panecillo s jamonem

Obr.: Cena za tento opečený chlebík s jamónem, olejem a kafem s mlékem je 2.70 Euro.

Druhy chleba

Ve Španělské snídani je chléb téměř vždy opečen. Druh chleba se často mění v závislosti na regionu, ale obecně lze shrnout několik základních typů. 

•Pitufo (pepito, bollito, vienna) - bílá houska a bageta podobná běžné mražené produkci kdekoliv v Evropě

•Rebanada de pan - krajíc hutného pšeničného chleba

•Panecillo - v peci na dřevu pečené pšeničné malé chleby s křupavou kůrkou

•Mollete - bílá, skoro nedopečená placatá houska

•Pan de molde - klasický toasťák

•Pan integral - celozrnné pečivo

Obr. Výhodou snídaní v tradičních iberských jamónských oblastech je, že se pod slovem jamón automaticky rozumí jamón ibérico, přestiže cena spíše připomíná serrano. Na obrázku tostada con jamón v Jabugu.

Druhy náplní

Na prvním stupni žebříčku sedí pan con aceite neboli chléb s olivovým olejem, elementární důkaz středomořské diety. O stupeň a pár halířů výše je pan con aceite y tomate, což je chléb s olejem a zpravidla rozmixovaným rajčetem. Na stole většinou přistává zvlášť opečený chléb, olivový olej a v misce rozmixované rajče. K této kombinaci se pak může přidat jamón, serrano či ibérico a tato kombinace se pak v některých částech Španělska nazývá catalana. Jamón může nahradit vyzrálý ovčí sýr nebo vařená šunka. V případě sýru se častěji ztrácí rajče, v případě šunky se někdy olej nahrazuje máslem nebo bohužel margarínem. Kultura másla je ve Španělsku na nulové úrovni a často se vám může stát, že zatímco je v menu uvedeno máslo, v samotném chlebu bude ten nejhorší margarín. Šunka spolu s plátkovaným levným rozteklým sýrem tvoří tostadu mixtu. Oblíbené jsou vepřové pomazánky sobrasady, zurrapa případně zurrapa de lomo, což je vepřové sádlo s kusy vepřového masa okořeněné červenou paprikou. Na lístku rovněž málokde chybí játrová paštika. Jedinou sladkou variantou je většinou levná a nepříliš kvalitní marmeláda s máslem.

Tostada se sádlem  Obr. Typickou specialitou andaluského vnitrozemí je tzv. zurrapa de lomo, což je vepřový hřbet smažený a následně drobený v sádle s rozpuštěnou sladkou paprikou.

Nápoje španělských snídaní 

Španělé nejsou žádná kávová velmoc a příliš si na ní, narozdíl od jiných zemí, nehraje. Kvalita je téměř všude stejná, pravděpobně příliš nízká pro ortodoxní kávofily a rozhodně přijatelná. Základem je vždy káva s mlékem, které se většinou nepění a dolévá se přímo na stole z velkých kovových konvic, aby měl host přesný přehled o množství kávy na dně sklenice, ve které se káva tradičně podává. Ve španělštině existuje několik přesných výrazů označujících daný poměr kávy a mléka ve sklenici. Pouze v Malaze existuje 9 různých poměrů, z nichž každý má své jméno:

•Nube - mrak

•Sombra - stín

•Corto - krátké

•Entre corto - ne tak krátké

•Mitad - střední

•Solo corto - pouze krátké

•Semi largo - polodlouhé

•Largo - dlouhé

•Solo - solo

Španělská káva

Obr.: Tzv. nube neboli mrak je vlastně horké mléko zašpiněné lžící kávy. Často se proto nazývá také manchado (poskvrněné).

Čaj je jednoznačně na vedlejší koleji, což lze poznat podle toho, že Španěl často neví, že existuje rozdíl mezi zeleným a černým čajem. Součástí snídaně často bývá čerstvě vymačkaný pomerančový džus, který je často v sezóně pomerančů dáván zdarma v malých skleničkách.
Z horkých nápojů jede, zdaleka ne pouze u dětí, kakao a divné růžové mléko s tou nejumělejší jahodovou příchutí.
K churros, dlouhým smaženým prutům z vdolkového těsta, se podává horká čokoláda, která je nepitelně hustá, aby se do ní churros dobře namáčely.

churros s čokoládou

Obr.: Churros s horkou čokoládou jsou jedinou slušnou sladkou alternativou ve světě španělských snídaní.

Pro koho španělská snídaně není?

Španělská snídaně není pro snoby ani pro hipstery. V barech se setkávají nejrozmanitější sociální skupiny, na prezentaci ani na design barů se neklade žádný důraz. Španělská snídaně rovněž není pro extrémně náročné milovníky dobrého kafe. Káva je ve Španělsku snídaňovým sluhou, téměř nikdy se nestává samotným předmětem rozhovoru a nikdy se nepřeceňuje. Španělská snídaně není ani pro milovníky sladkého - její těžiště tkví v silných slaných chutích doplněných hořkým olivovým olejem a s výjimkou churros se sladkou čokoládou nenabízí nic zajímavého. Máte-li rádi sladké snídaně, budete muse popojet do Portugalska.


snídaně s jamónem

Obr.: Snídaně s ručně krájeným jamónem ibérico je asi nejlepší snídaně na světe, nemáte-li ovšem radši jogurt s granolou.