» Mýty o jamónu

Jamón blog

 1. Jamón je více méně totéž co prosciutto, pršut a schwarzwald.
  Jasně! A pivo je totéž co víno, protože je tam alkohol. Schwarzwaldská šunka se na rozdíl od jamónu udí a liší se tedy výrazně v chuti, vůni i barvě. Prosciutto s pršutem jsou skutečně velice podobné šunky jako jamón serrano, ve srovnání s jamónem ibérico však vykazují zásadní odlišnosti týkající se především druhu prasat, délky zrání a výsledné chuti a barvy šunky. Podrobněji se o rozdílu mezi prosciuttem a jamónem můžete dočíst zde.

 2. Každý jamón je dobrý a přírodní.
  Bohužel se jedná o omyl. Naopak většina současné produkce je urychlována pomocí chemických aditiv a má tak s tradiční výrobou málo společného. Vidíte-li na etiketě něco jiného nežli sůl a vepřové maso, ruce pryč. Jinak zdraví pryč. A rychle.

 3. Kýta se mi nevejde do lednice.
  Tohle mýtus není, protože se jamón skutečně do většiny lednic nevejde. Vtip je v tom, že se do lednice nejen že nemusí, ale ani nemá dávat. Jamónu je nejlépe v pokojové teplotě. Nejlepším důkazem jsou andaluzské bary, v nichž se jamóny hezky potí v těch nejvyšších letních teplotách. Pokud máte krájený jamón, který se naopak většinou v lednici skladuje, dbejte vždy na to, aby se před konzumací nejméně půl hodiny prohřál v pokojové teplotě.

 4. Než to sním, tak se to zkazí.
  Jamón se nikdy nezkazí. Jakmile je proces zrání u konce, může se jamón pouze vysoušet a tvrdnout, nikoliv však kazit. Staráte-li se správně o hladinu řezu, vydrží vám jamón svěží i několik měsíců. Navíc nevěřte tomu, že vám bude trvat příliš dlouho, než jamón sníte. Uvidíte, že se stane poměrně velkým kamarádem celé vaší rodiny. Budete mít navíc po ruce prvotřídní ingredienci pro přípravu autentických španělských receptů.

 5. Celá kýta nemá absolutně žádnou výhodu, jenom je s ní víc práce.
  Zaprvé to není práce, ale radost. Je to navíc docela hezká frajeřinka, kterou oslníte i největší morousy z řad vašich strávníků. Nejdůležitější ovšem je, že nikdy nechutná jamón tak intenzivně, jako když je čerstvě ukrojený. Jamón si ponechává svou přirozenou šťavnatost pouze tehdy, je-li v celku chráněn svým přirozeným tukovým obalem, a proto je nutné jej vychutnat co nejdříve po odkrojení z kýty, neboť okamžitě osychá a ztrácí své nejlepší vlastnosti. 

 6. Stojánek je nesmysl pro nemehla.
  Ve skutečnosti je stojánek naprostou nutností. Existuje sice pár vyvolených (jedním z nich je tento pán), kteří se bez něj obejdou, ale sázíme 100 ku 1, že mezi ně právě vy, při vší úctě, nepatříte. Krájení bez stojanu totiž vyžaduje několikaletou praxi nebo absolutně mimořádný talent. Pokud ani jedno nemáte, pořiďte si stojan. I největší mistři cortadoři používají na soutěžích stojan. Není se tedy za co stydět.