Pulpo a la gallega znamená v překladu chobotnice na galicijský způsob. Přestože je však typickým jídlem severozápadní části Španělska, setkáte se s ním na každém španělském rohu a dalo by se říci, že spolu s paellou patří k nejznámějším španělským jídlům. Pokud máte k dispozici chobotnici a dobrý olivový olej, je to také jedno z nejjednodušších jídel.
Jediným úskalím tohoto receptu je tvrdost masa. Chapadla chobotnice se skládají z dlouhým a houževnatých vláken a pokud se vám nepodaří uvařit je do měkka, budou mít vaši hosti k dispozici talíř kulatých gum, které nestráví ani kráva v knize a bachoru.
Recept: Chobotnice po galícijsku - pulpo ala gallega
Ingredience:
- 1 chobotnice (cca. 1 - 1:5 kg)
- 2 bobkové listy
- 1 cibule
- 3 stroužky česneku
- 1 sladká mletá paprika
- extra panenský olivový olej
- hrubá mořská sůl
- sůl
Postup:
Příprava chobotnice
- U chobotnice výjimečně platí, že je lepší, když je zmražená. Pokud na španělském trhu koupíte čerstvou chobotnici, doporučí vám trhovce, abyste jí nejméně na 5 dní zmrazili, než jí budete vařit. Jelikož má voda v pevném skupenství větší objem, její krystaly zpřetrhají svalová vlákna chobotnice a ta je pak nesrovnatelně křehčí a je menší nebezpečí, že zůstane po vaření tvrdá. Pokud přesto trváte na čerstvé chobotnici, je dobré jí před vařením důkladně naklepat jako řízek. Dosáhnete tím podobného efektu.
U nás se občas stává, že se prodává chobotnice, která se tváří jako čerstvá, ve skutečnosti je však rozmrazená. Zeptejte se proto důkladně v obchodě, jestli je to tak nebo onak, protože by pak bylo samozřejmě zbytečné a navíc zdraví škodlivé ji znovu zmrazit. - Pokud máte chobotnici zmraženou, dejte jí do lednice rozmrznout 24 hodin před vařením.
- Chobotnici umyjte a očistěte pod tekoucí vodou. Je třeba obrátit hlavu chobotnice naruby a vyjmout vnitřnosti tak, aby zůstalo pouze bílé maso.
- Dejte vařit 2-3 litry vody do velkého hrnce s cibulí, česnekem, solí a bobkovým listem. Když začne voda vřít, je třeba chobotnici tzv. polekat. Tzn. vzít si masku spartakiádního vraha Tzn. vnořit chobotnici do vařící vody, vyndat jí, počkat, než znovu začne vařit a takto celkem třikrát. Uvidíte, že se chobotnice zkřiví (lekne), což ještě více zkřehčí její maso. Po 40 minutách v živém varu by měla být chobotnice do 1.5 kg měkká pří v pichu vidličkou.
- Měkkou chobotnici scedíme (vývar si můžete nechat na přípravu španělské rýže např.). Chapadla nakrájíme na kroužky v závislosti na jejich průměru. V širší části tenčí kolečka a naopak.
Finále
Podáváme buď tradičně na dřevěném prkénku nebo na talíři či v misce. Posypeme mletou paprikou, hrubou solí a bohatě zalijeme extra panenským olivovým olejem tak, abychom měli co vytírat bílým chlebem.
Obr.: Použijte ten nejlepší možný extra panenský olivový olej
Napište komentář
Líbí se vám tento recept? Nebo byste něco vylepšili? Budeme rádi za vaše hodnocení a komentáře!