» Indická rýže s receptem na španělskou rýži bez rýže

Španělská kuchyně je otloukánek

Již několikrát jsme psali o tom, že španělská kuchyně je v Čechách, na Moravě a v neposlední řadě ve Slezsku tím nejpolitováníhodnějším otloukánkem. Zpravidla na ní nenarazíte ani na těch kulinářsky nejexponovanějším místech a když už na ní narazíte, je různě znetvořená a zmutovaná, takže byste byli vůbec nejraději, pokud byste na ní vůbec nenarazili (existují samozřejmě zářivé výjimky, ale je jich tak málo, že je to k pláči).

Indická rýže s receptem na španělskou rýži 

Celá situace španělské kuchyně u nás je exemplárně znázorněna na následujícím produktu, indické rýži s receptem na španělskou paellu, v němž ovšem chybí jakákoliv zmínka o rýži. Čtěte dále a spadnete ze židle.

za obr. děkujeme Davidovi a zároveň si přejeme, aby to příště vyšlo trochu líp

Původem indická odrůda dlouhozrnné rýže Basmati distribuována v ČR firmou Podravka je doprovázena na zadní straně obalu autentickým receptem. Jaký recept byste vybrali na indickou rýži vy? Není třeba dlouho přemýšlet, samozřejmě španělskou paellu, co jiného. Autoři obalové komunikaci nevolili jinak. 

Proč je vaření paelly s basmati blbost?  

Již pouhá fonetická intuice by mohla autorům receptu napovědět, že se nejedná o rýži, na které by ve Španělsku vyrostly generace. Basmati - tradiční španělská rýže, olivový olej - základ eskymácké kuchyně, papája - ingredience autentických východoněmeckých marmelád, galanga - pravý slovenský zázvor atd., jedno lepší než druhé.  

Basmati je dlouhozrnná rýže, která při vaření absorbuje nesrovnatelně méně tekutiny než španělská rýže kulatozrnná. Nejoblíbenější španělská odrůda Bomba se tak jmenuje proto, že nabývá nasátím tekutin tak extrémního objemu, až se zdá, že exploduje, což je pravý opak Basmati. Při vaření Bomba narůstá, ale navzdory velkému objemu nepraská a udržuje si veškerý škrob uvnitř zrna, čímž je ideální pro přípravu paelly, která by právě na rozdíl od italského risotta měla mít jednotlivá zrna šťavnatá a plná chuti, ale oddělena jedno od druhého.  

Recept na rýži na jídlo z rýže bez rýže 

A teď to nejhorší, nejsměšnější a nejskandálnější. Když přeskočíme srandy tipu blíže nespecifikovaných plodů moře, které prostě pokrájíme na kousky (krunýře nekrunýře, skořápky neskořápky, umučené krevety nekrevety), nebo triádu barevných (existují jiné než barevné?) paprik, dostáváme se k tomu hlavnímu. V samotném receptu není zmínka o rýži. Orestujeme zeleninu, hodíme mořské plody a mrskneme do trouby. Paella je hotová. I bez rýže. 

Recept na rýži bez rýže pro bystré hlavy opsaný 1:1 z obalu:

Na pánvi orestujeme na oleji cibuli a pak i na kousky nakrájené plody moře. Přidáme papriky, rajčata, olivy a hrášek. Restujeme asi 3 minuty, okořeníme, osolíme. Vaříme na mírném plameni za občasného míchání asi 10 minut. Poté dáme ještě na cca 25 minut zapéct do trouby rozehřáté na 180°C. Před podáváním zdobíme citrónem.

 za obr. děkujeme Davidovi a zároveň si přejeme, aby to příště vyšlo trochu líp

Víte, co je na tom všem nejlepší?

Že je to úplně jedno. Že by tam mohl být recept na pečený vzduch, a stejně by to neovlivnilo prodejnost toho produktu. Je to úplně jedno, nikdo to nečte a tak je to také správné. Otázka ovšem je, proč se s tím pořád někdo pachtí.


pozn. pro upřesnění V posledních letech se z ekonomických důvodů pěstuje velké množství dlouhozrnné rýže i ve Španělsku, ale nikoliv proto že by se hodila pro přípravu tradičních španělských jídel, nýbrž proto že se lépe a dráž prodává na severoevropských trzích.