Tapas: Gambas a la plancha - krevety na pánvi - Jamon.cz

Co jsou gambas a la plancha?

Gambas plancha jsou krevety téměř na sucho opečené na rozpálené pánvi. Jedná se o jeden z nejoblíbenějších způsobů přípravy krevet, který se nicméně ve většině případů provádí chybně. 

langostinos a la plancha
Obr.: Na obr. Langostinos a la plancha - tygří krevety a la plancha pouze se solí

Co je a la plancha?

Plancha je technika odlišná od známých technik tepelné úpravy. Krevety, maso či ryby se opékají na vrstvě hrubé soli na suché rozpálené pánvi. Sůl se sama opéká a předává jídlu kouřové aroma. Když si na španělském trhu koupíte rybu či nějaké mořské plody, často se vás prodavač zeptá, chcete-li je smažit či a la plancha a teprve potom je očistí. Slovo plancha označuje litinový gril.

Jaké krevety jsou nejvhodnější?

Nejlépe se hodí větší krevety, které zůstanou šťavnaté a křupavé, i když počkáte o chvilku déle, až se opečou. Můžete použít i rozmrazené krevety. Je pouze důležité, aby nešlo o krevety loupané a také ne vařené.  

Na co si dávat pozor?

Mějte pánev opravdu rozpálenou. Chceme krevety co nejrychleji opéct, aniž by ztratily svou čerstvou křupavost. Krevety naštěstí nikdy neskončí jako guma podobně jako kalamáry, ale jsou přesto mnohem lepší, když je děláte jen chviličku.

Líbí se vám tento recept? Nebo byste něco vylepšili? Budeme rádi za vaše hodnocení a komentáře!

On Top
Nákupní košík
Zavřít
Back
Account
Zavřít
Menu
Zavřít