Na úvod...
Olivy pro mě představují zvláštní fenomén. Jsou vlastně ovocem olivovníku, podobají se tvarem strukturou jakýmsi tvrdým zeleným třešním, a přitom jsou naplněny tím nejzdravějším olejem, jsou skutečně výživné a ve slaném nálevu jsou charakterem podobnější ančovičkám než jakémukoliv ovoci. Pro jejich zpracování se v dějinách používala pouze studená voda a jejich příprava byla proto jedinečně jednoduchá. Pouze správným poměrem vody a soli jste z původně nepoživatelných plodů brzy měli vynikající stálou potravinu, která vás krásně přenesla od jedné úrody k druhé.
Jak chutnají čerstvé olivy?
Až budete někdy ve Španělsku, Řecku nebo Itálii, zkuste si utrhnout čerstvou olivu přímo ze stromu a ochutnejte. Hnus. Extrémní hořkost s extrémní trpkostí prakticky znemožňují vnímání jakýchkoliv jiných chutí. Teprve v týdenní vodní lázni olivy postupně ztratí hořkost i trpkost a stávají se pomalu přijatelnými.
Obr.: Čerstvě utržené olivy, které neprošly máčením, jsou prakticky nepoživatelné
Jak se sbírají olivy?
Pro profesionální výrobu oliv se používají různé metody od strojů, které setřásají olivy do natažených sítí až po pečlivý manuální sběr olivku po olivce. Pro naši potřebu jsme si samozřejmě nasbírali olivy přímo ze stromu. Využili jsme k tomu krásné olivovníky našich kamarádů Zuzky a Rafy z Kilometro 7. Koupili si v covidové karanténě dům na jihu Španělska s olivovým hájem a vedle svých prací se pustili do obětavé péče o svůj háj.
Obr.: Olivy se sbírají od konce září až pod konec roku v závislosti na teplotě podnebí a odrůdě oliv - olivový háj Kilometro 7 má stromy staré přes sto let a většina sběru se provádí do sítí pomocí plastové tyče
Při sběru oliv je třeba dbát na to, aby byly všechny olivy zdravé a neporušené. Jedna špatná oliva může zkazit celou várku.
Olivy s peckou či bez pecky?
Olivy bez pecky mají oproti olivám s peckou jedinou výhodu. Nemají pecku. Vše ostatní je špatně. Pecka pomáhá udržovat olivám většinu chuti a zachovává i původní texturu její dužniny. Olivy bez pecky se sice mohou vycpat ančovičkou či papričkou, ale činí se tak jen proto, že nemají samy o sobě žádnou chuť. Ve Španělsku olivy bez pecky téměř nikdy nenaleznete na menu jakékoliv restaurace, i když je jich v obchodě často také v nabídce spousty. Dalo by se říct, že olivy bez pecky ve Španělsku svědčí o špatném vkusu.
Naříznuté, celé či naklepané?
Když si vzpomenete, jaké olivy s peckou jste jedli, napadne vás, že některé z nich byly celé, jakoby se právě utrhly ze stromu, zatímco jiné byly otevřené se zející peckou, jakoby na ně někdo šlápnul okovanou botou. Celé olivy déle vydrží ve formě, ale trvá také déle, než z nich odmočíte hořkost. Mají čistší chuť původního plodu, protože nasávají pomaleji a hůře aroma z koření a bylin v nálevu.
Obr.: Naříznutí oliv usnadňuje proniknutí aromatického láku dovnitř dužniny a přitom zachovává olivu vcelku. Doporučujeme ovšem olivy zcela otevřít.
O barvě oliv - existují černé a zelené olivy?
Olivy na stromě jsou nejprve zelené, s postupným zráním se jejich barva proměňuje v nafialovělou až k temně fialové, až na samém konci dosahuje barvy téměř černé. Ke zpracování se až na malé výjimky používají olivy zelené, které se buď nakládají tak, jak jsou, anebo se podrobí procesu oxidace, který je promění v olivy černé, které známe z českých supermarketů a pizzerií. Většina černých oliv vyrobených ve Španělsku se exportuje právě do Itálie. Říká se, že se proces oxidace proměňující zelené olivy v černé zavedl proto, aby se daly použít olivy i té nejhorší kvality. Také proto oxidované černé olivy často chutnají jako sepraný hadr.
Něco jiného jsou černé olivy, které získaly svou barvu zráním na stromě. Ty jsou naopak plné intenzivní chuti. Potkáte-li ovšem na talířku černou olivu (bez pecky), máte téměř stoprocentní jistotu, že se jedná o olivu zoxidovanou.
Obr.: Zelené olivy jsou již plně zralé a jsou nejvhodnější k nakládání. Oliva se v dalších fázích zralosti barví do fialova a nakonec do temně fialové barvy hraničící s černou.
Recept: Jak naložit olivy?
Ingredience:
Obr: Na obrázku jsou již olivy po týdenním odmočení
- 500g čerstvých zelených oliv
- 35g soli
- 1 lžička mleté papriky
- 1 lžička římského kmínu
- 2 snítky rozmarýnu
- 2 stroužky česneku
- 1/4 červené tučné papriky
- 1 lžíce vinného octa (může se vynechat)
- kůra z 1/2 citrónu (lze vynechat)
- voda na odmočení + voda na nálev
Postup:
- Čerstvé olivy nejprve probereme a vyhodíme všechny, které nejsou dokonalé. Mohou mít skvrnku, ranku nebo mohou být lehce nahnilé.
Obr.: Prvotní výběr je důležitý, protože několik špatných oliv může zkazit celou várku - Olivy pečlivě propereme v tekoucí vodě a zbavíme je všech listů větví a nečistot.
- Nyní přichází fáze přípravy oliv na odmočení. Olivy můžete nechat buď celé, nebo je můžete z několika stran naříznout, anebo je můžete otevřít ranou dřevěnou paličkou či tlakem pevného hrnku. Poslední variantu doporučujeme my, protože se tak olivy rychleji zbaví v nálevu své hořkosti a lépe do sebe vstřebají aroma nálevu. Nevýhodou je, že jsou pak méně trvanlivé nežli olivy celé.
Obr.: Druhy přípravy oliv pro naložení - vlevo celé olivy, uprostřed naříznuté, vpravo otevřené
Obr.: Olivy se tradičně otevírají naklepnutím dřevěnou paličkou, ale velice dobře si pomůžete hrnečkem či pevnou skleničkou, kterou na olivu zatlačíte tak, až se otevře. - Nyní přichází fáze odmočení. Do dostatečně velké mísy či kbelíku (nádoby nesmí být z kovu) nasypeme olivy a zalijeme je čerstvou vodou. Mísu přikryjeme. Vodu měníme každý den, klidně i dvakrát. Pokud pracujete s olivami otevřenými, měly by po 7-8 dnech ztratit nepříjemnou hořkost. Jednu olivu ochutnejte, a pokud není hořká, můžete poskočit do dalšího kroku. Pokud hořká je, pokračujete v odmočení dále. Pamatujte si, že nejrychleji se odmočí olivy otevřené, dále olivy naříznuté a nakonec olivy celé. U nich to může trvat deset a více dní.
Obr.: Olivy v průběhu odmočení ztratí svou svěží zelenou barvu. Je to normální, nemějte z toho obavy. Nikdy nepoužívejte kovové nástroje nebo nádoby. - Olivy zbavené hořkosti sceďte a naposledy propláchněte. Připravte si nádobu, do které se olivy vejdou těsně s cca 300ml vody. V 300ml vody (ideálně nechlorované) rozmíchejte 35g soli - na dně nesmí zůstat ani zrnko. Pozn. můžete si připravit ve stejném poměru slané vody více, pokud by ji bylo potřeba k vyplnění sklenice.
Do sklenice vložte první vrstvu oliv, 4 cm čerstvého, rozmarýnu, poprášte paprikou a kmínem, přidejte 2-3 stroužky čerstvé (či pečené) papriky a pokropte pár kapkami octa (alternativně 2 cm stroužek citrónové kůry). Opakujte, než bude sklenice plná - od první a druhé třetiny vložte po jednou neloupané stroužku česneku (může být opečený v olivovém oleji a vychladlý). Zalijte slanou vodou. Pokud není sklenice vodou vyplněna po okraj, doplňte stejným slaných nálevem ve stejném poměru.
Obr.: Olivy se plní a koření vrstvu po vrstvě
Sklenici uzavřete a nechte v chladu odstát jeden týden. Olivy byste měli skladovat v lednici a sníst cirka do 2 měsíců.
Obr.: Naložené olivy vydrží minimálně 2 měsíce
Napište komentář
Líbí se vám tento recept? Nebo byste něco vylepšili? Budeme rádi za vaše hodnocení a komentáře!