» Hamburger s jamónem, polníčkem a salmorejem

Hamburger je na tom podobně jako Franz Kafka. Přestože Kafku nosí na triku celé desetitisíce těch nejhloupějších turistů, zůstává nejlepším pražským spisovatelem. A stejně tak hamburger. Přestože ho tak trošku jiné restaurace proměnily v symbol nezdravé levnoty, zůstává jedním z nejzábavnějších vynálezů jídlobijců. Hlavně u letního grilu. Proto jsme pro vás připravili hamburger inspirovaný madridskou šmrncovní restaurací OVEN180 se španělskými tóny. Určitě vám bude chutnat.

Ingredience (1 porce)

Mleté hovězí maso 150 - 200g, sůl, pepř

Salmorejo na potření ciabatty (recept zde)

Hrst čerstvého polníčku či rukoly

30g Jamón ibérico (či serrano)

Dijonská hořčice

Olivový olej (měl by být opravdu pikantní, hořký a výrazný)

Italská ciabatta 

Recept

Maso

Nechte si namlít hovězí maso z plecka u svého oblíbeného řezníka. Kvalita masa je u hamburgeru extrémně důležitá a nejhorší, co můžete udělat, je koupit zatavené předbalené hovězí maso s konzervanty. Je to podobné, jako byste si koupili nejnovější IPOD a nahráli si do něj Evu a Vaška. 

Maso vyndejte z lednice minimálně 20 minut předtím, než s ním začnete pracovat. Osolte ho a opepřete nahrubo umletým pepřem. Děláte-li více hamburgerů a nejste-li mistr České republiky v solení, udělejte si na své pracovní ploše náznak hamburgerů, osolte je z obou stran a pak maso opět spojte do jedné masy a pečlivě promíchejte. Milovníky karbanátků překvapí, že hamburger nepotřebuje žádné další pojivo, ani vajíčko ani rozmočenou housku. Na grilu ani na pánvi se vám nerozpadne, pokud ho správně vymodelujete. Vytvarujte v dlaních hamburger a dobře ho uducejte, aby se na stranách při grilování nerozpadl. Dbejte také na to, aby byl všude stejně vysoký. Grilujte z každé strany 10-15 minut v závislosti na tloušťce. Hamburger je hotový, když je hezky opečený, ale uvnitř ještě šťavnatý. Poznáte to tak, že se na povrchu začne tetelit šťáva.

Salmorejo

Salmorejo je hustá studená pasta z rajčat oblíbená v Cordóbě, ale to vám, našim geniálním čtenářům, vůbec nemusíme říkat. Podrobný recept na něj naleznete zde.

Polníček

Pečlivě omyjte. Do lžičky francouzské hořčice vmíchejte po kapkách tolik olivového oleje, kolik bude třeba, aby měl dresing jemně krémovou konzistenci. Dresing zamíchejte co nejpečlivěji s polníčkem.

Jamón

Nakrájejte co nejprůhlednější plátky nějakého přírodně sušeného jamónu bez konzervantů. Nevíte-li, kde ho zrovna mají, zeptejte se třeba tady.

Ciabatta

Radili bychom vám si jí koupit (a ne upéct), protože jsme specialisti na Španělsko a ne Itálii a nebudeme tady dělat reklamu konkurenčním národním projektům. Nezapomeňte si ji před finišem ale zakapat olivovým olejem a opéct na grilu.

Finiš

Potřete ciabattu bohatou vrstvou salmoreja, položte maso, jemnými vílími pohyby prsty ozdobte polníčkem vykoupaným v dresingu, nasaďte korunu jamónu, zakápněte olivovým olejem, posypte pepřem a zavřete kloboukem ciabatty.