» Olihně nadívané jamónem

Plněné olihně jsou ve Španělsku velice oblíbeným jídlem. Jejich sněhově bílé maso je ovšem v kuchyni poměrně nebezpečnou ingrediencí. Neexistuje na světě kuchař, který by alespoň jednou ve svém životě neproměnil tuto skvělou surovinu v gumovou, nepoživatelnou žvýkačku. A přitom je to s olihněmi poměrně jednoduché - skoro vůbec nebo hódně dlouho. Tj. na prudce rozpálené pánvi minutu z obou stran anebo dusit podle velikosti minimálně 35 min. Cokoliv mezi tím končí katastrofou. 

Ingredience

600g menších olihní (4-6 ks)

2 cibule

100g jamón serrano

2 stroužky česneku

1 sklenice suchého bílého vína

petrželová nať

1 lžíce strouhanky

extra panenský olivový olej

sůl,pepř 

Recept

Čištění olihní

Tohle všichni dobře vědí, ale snad se neurazíte, když to ještě jednou zopakujeme. Oddělte jemným tahem hlavu s chapadly a vnitřnostmi od zvonovitého těla. 

Odřízněte chapadla těsně nad očima a zbytek vyhoďte. Chapadla si ponechejte na nádivku.

Z vnitřku zvonu vytáhněte průhlednou kost a vnitřek propláchněte studenou vodou. Pozor, ať vám uvnitř nezůstane zbytek kosti.

Ze zvonovitého těla odstraňte tenkou skvrnitou kůži, aby vám zbyl jen krásně bílý měchýřek s křidélky. Jde to poměrně snadno a přestože se doporučují gumové rukavice, půjde vám to dobře i bez nich. 

Nádivka

Pokrájíme chapadla na co nejmenší kousky. Nasekáme na drobno jednu cibuli, oba stroužky česneku, petržel, strouhanku a jamón. Vše dobře promícháme, trošičku osolíme (pozor jamón je samozřejmě slaný), opepříme, zakápneme lžičkou vína a nacpeme do očištěných zvonovitých měchýřů olihní. Otvor uzavřeme jedním párátkem.

Vaření

Do hluboké pánve, která nám umožní pohodlně osmažit najednou všechny olihně v jedné vrstvě dáme na středně rozpálený oheň na drobno nasekanou druhou cibuli. Jakmile zesklovatí, přidáme olihně a osmažíme je do hněda ze všech stran. Přidáme na drobnou nasekanou petrželovou nať, zalijeme vínem a pečeme v hrnci na mírném plameni za občasného otočení dle velikosti olihní minimálně 30 minut. Pokud se víno během pečení vypaří dolijte trošku vody. Před podávání dosolte, je-li to nutné.

Podávání

Olihně přelijte šťávou z hrnce a podávejte buď v celku (bez párátka), nebo rozříznuté na půl či na kroužky.