» Pan con tomate

Tapas Granada

Pan con tomate

ÚVOD

Bar Seco klame tělem, ať už to znamená cokoliv. Celá Granada vůbec klame tělem, ať už to také znamená cokoliv. On vlastně celý svět kla... 

 

NÁZVOSLOVÍ

Ale pojďme k věci, kterou je dnes pan con tomate, neboli chléb s rajčetem. Správně by se měl jmenovat chléb s rajčetem, olivovým olejem, solí, případně pepřem, ale z praktických důvodů se vžil nepřesný, ale praktický název chléb s rajčetem. Představte si, že byste přišli např. do baru Seco, který podle nás dělá ten nejlepší pan con tomate a řekli:

 

"Dobrý den, já bych si dal chléb s rajčetem, olivovým olejem, solí, příp. pepřem" (Buenas, un pan con tomate, aceite de oliva, sal y pimienta). 

 

"A nechtěl byste to i s talířem?" (Y un plato no quieres, tonto?), by se tutově zeptali.

 

A člověk by zůstal tzv. zkoprněn. 

 

Z toho důvodu se, znovu opakujeme, vžil název pan con tomate, který získává na šikovnosti tam, kde ztrácí na přesnosti. Navíc se moc nevžil ani ten, protože se mnohem více říká tostada con tomate.

 

BAR SECO 

Bar seco klame tělem, ale hlavně jménem. Seco znamená suchý, ale suché v něm není nic, kromě vína. Spíš je na něm všechno vtipné, od usměvavé a prozpěvující si obsluhy až po ceny.

 

PAN CON TOMATE

Chléb s rajčetem je neikoničtější, nejautentičtější, nejskvělejší a nejlevnější andaluzskou snídaní. Je třeba mít na dřevě pečený chléb (v Granadě typický chléb z přilehlé vesnice Alfacar), panenský olivový olej, rajče a sůl. Chléb se z obou stran opeče a horký tak, že se nedá držet déle než vůbec, se potře rajčetem a posolí. Host, tj. např. my, si pak chléb propíchá vidličkou a polije olivovým olejem, až mu teče po bradě jako malému capartovi. 

 

CENA

Cena tzv. tostady entery con tomate je naprosto šokantní. Než vám jí povíme, musíme vás poprosit, abyste si vzali kinedril, sedli si, dali si něco dobrého k jídlu, pustili si Adagieto z Mahlerovy 5. symfonie, dali nohy do lavoru s teplou vodou s heřmánkem a napili se vína pro rozšíření cév. Jinak vám hrozí úraz šokem. Tak můžeme?

 

Cena tzv. tostady entery v baru Seco je 1 EURO. Komu nejede firma, či nedostal prémie, může si dát i poloviční tzv. tostadu mediu za 70 centů. Jste tam?

 

VAROVÁNÍ K CENĚ

Pozor! Přestože se zdá cena nízká, je ve skutečnosti o 1 Euro vyšší než průměrná cena tapy v jakékoliv granadské restauraci, jak známo. Pro vážené čtenáře, jimž tato podivuhodnost známa není, přineseme brzy reporty z návštěv dlouhodobou těžkou prací vyfiltrovaných nejlepších tapas barů Granady, v nichž dostanete tapu zadarmo ke každému drinku.

 

KDE JE JAMÓN?

No přeci na panu con tomate. Ale ne na tom dnešním, protože jsme o této skvělé kombinaci již psali v naší knize receptů.

 

HISTORIE

Přestože se pan con tomate tváří, jakoby tu s námi ve Španělsku byl odjakživa, ví každý historik, že tu sice odjakživa byl, ale bez tomate, které musel s vejcem přivézt Kryštof Columbus. Pan con tomate tedy skutečně klame tělem, protože je např. od oliv, olivového oleje, chlebu a jiných pochutin skutečným zelenáčem. 

 

OTÁZKA

Lze v celých Čechách, Moravě, Slezku a Valašsku najít snídaňárnu s lepším poměrem cena/výkon?