» Ajoblanco s jamónem (studený krém z mandlí a česneku)

Ajoblanco je spolu s andaluzským gazpachem a córdobským salmorejem nejpopulárnější andaluzskou studenou polévkou. Je typická zejména pro starou oblast granadského kalifátu, tj. pro území mezi Almerií, Granadou a Málagou, přestože její původ je spíše římský než-li arabský. Ajoblanco je jednoduchým lidovým pokrmem, který využívá v této oblasti hojné suroviny: mandle, česnek, olivový olej, vinný ocet a starý chléb. Tradiční způsob spočívá v pečlivém roztlučení mandlí s česnekem na co nejjemnější pastu. Jemně rozetřené mandle jsou ve španělské kuchyni oblíbeným způsobem zahušťování omáček. V současné době však stejného výsledku dosáhnete jakýmkoliv kuchyňským mixérem. 

Nejčastěji se ajoblanco zdobí sladkými kuličkami vína. Často se ještě přidávají na drobno nasekané pražené mandle či jamón serrano. Není třeba být Sherlockem Holmesem, aby člověk uhádl, čím ajoblanco zdobíme my.

Ingredience

150g oloupaných mandlí

2 oloupané stroužky česneku

střída z jedné větší bílé bagety

2 lžíce vinného octa či octa ze Sherry

0.15 l panenského olivového oleje

4 plátky jamónu

(kuličky bílého vína)

voda, sůl

Recept

Chléb necháme půl hodiny odmočit v míse se studenou vodou. Vodu slijeme, ale chléb necháme nasáklý. 

V nádobě rozmixujeme co nejjemněji namočený chléb, mandle a  česnek. Za stálého mixování po malých dávkách přidáváme olej a ocet, aby se dobře spojily s rozemletými ingrediencemi. Osolíme a vmícháváme po troškách studenou vodu až do té doby, než dosáhneme ideální konzistence. Nejčastěji je ajoblanco tekuté jako gazpacho, ale často má konzistenci krému. 

Nechte vychladit v ledničce minimálně 1 - 2 hodiny.

Ozdobte jamónem (a půlkami bílého vína) a podávejte.