» CHŘEST S JAMÓNEM A HOŘČICOVOU MAJONÉZOU

Chřest s jamónem jsou starými známými, dalo by se říci výbornými kamarády, kteří by spolu určitě seděli v lavici a navzájem si šli na svatbu za svědky, kdyby byli lidmi a nikoliv obyčejným chřestem a jamónem. Chřest s jamónem se nejčastěji zapéká v troubě se zralým kozím sýrem, ale my přeci jen máme nejraději variantu s teplým vařeným chřestem, kolem kterého se jako šála okolo chřadnoucího krku kamaráda omotá plátek jamónu, v nemž se z chřestu sálajícím teplem rozpouští tuky a rozlévají se pak po zeleném povrchu chřestu. Dalo by se snadno říci, že jde o jeden z nejdokonalejších pokrmů z jamónu, ale nebyla by to pravda, kdyby se nezalil hustou hořčicovou majonézou. Ta chřest s jamónem plynule propojuje a završuje tak tuto mimořádně lahodnou kombinaci. Pokud vám celý popis přijde příliš poetický, máte pravdu, ale bohužel v nás chřest s jamónem jiné než poetické nálady nevyvolává.   

Ingredience (Chřest)

Zelený chřest

Jamón serrano či ibérico

Sůl

Recept (Chřest)

Odřízněte tvrdé dřevnaté části chřestu až po místo, kde nůž bez odporu snadno zajede do stonku (nejčastěji 2-3 cm). Čím je chřest mladší a tenčí, tím je dřevnatá část kratší. Nechte chřesty odstát 8 minut v míse se studenou vodou a pak je důkladně omyjte. Ve větším hrnci, kam se vejdou na délku bez problémů celé chřesty, přiveďte do varu takové množství vody, které stačí k tomu, aby chřesty byly celé pod vodou. Osolte vodu a vhoďte do vody omytý chřest. Počkejte, až se voda dostane znovu do varu a vařte chřest cca 10 minut. Poznáte, že je hotový, když ho snadno propíchnete na nejtvrdším místě vidličkou. Chřest okamžitě sceďte. Ještě horký chřest obalte v plátku jamónu. Je-li jamón kvalitní, celý zprůhlední a zpotí se. Chřest přelijte hořčicovou majonézou.

INGREDIENCE (Majonéza)

1 žloutek

2 extra panenského olivového oleje

1-2 lžičky citrónové šťávy

1 lžička dijonské hořčice

sůl

RECEPT (Majonéza)

Oddělte pečlivě žloutek od bílku a dejte ho do menší kulaté misky, která musí mít pokojovou teplotu. Vajíčko propíchněte a promněte ho nepříliš ukvapenými pohyby bříškem vidličky. Častá chyba kuchařů spočívá v tom, že si myslí, že musí žloutek vidličkou šlechat v nadzvukové rychlosti. Přitom se majonéza dělá úplně stejně dobře pomalým, rozvláčným mícháním. Přidejte asi 1-2 cm velkou kapku oleje a pomalu jí vmíchejte do žloutku tak, že bříškem vidličky podbíráte a obracíte žloutek tak dlouho, dokud se úplně nespojí s olejem (mělo by to být po několika málo převrácení). Pak přidáte další kapku a opět jí celou vmícháte do oleje. Takto pokračujete až do té doby, než majonéza zhoustne tak, že vám již nestéká z vidličky. Trvá to tak 10 minut. Dávejte pozor, abyste nikdy nepřidali příliš velké množství oleje, protože se olej oddělí od žloutku a žádným šleháním již ho znovu nespojíte. Na závěr lehce osolte, přidejte citrónovou šťávu a lžičku dijonské hořčice. Majonéza by měla zřídnout dostatečně na to, abyste jí mohli bez problémů přelít chřest.