» Rabo de toro - býčí oháňka s jamónem

Byčí oháňka

Je to jednoduché. Koupíte si býčí oháňku, nakrájíte si k ní jamón a celé to najednou sníte. Ba ne, je to docela složité a pěkně zdlouhavé, ale máte-li rádi jídla, z jejichž intenzivní chuti se člověku točí hlava, stane se oháňka vaším kamarádem v jednom z nesčetných českých studených a deštivých večerů.

Rabo de toro je nejoblíbenějším jídlem v Cordóbě, kde má jeho příprava desítky rozmanitých podob. Základem je však pokaždé pomalé a zdlouhavé vaření v hrnci, při němž se maso začne rozpadat a samo oddělovat od kosti a šťáva získá překvapivě tmavou barvu, intenzivní chuť a hustou konzistenci.

Ingredience

1 kg býčí oháňky nasekané na kusy
150g jamónu bez konzervantů pokrájeného na drobné kostky
1 cibule pokrájená na drobno
1 řapíkatý celer (bez listů) pokrájený na drobno
1 nastrouhaná mrkev
2 zralá, pokrájená rajčata (nebo 2 rajčata z plechovky)
4 neoloupané stroužky česneku
0.6 l červeného vína

2 bobkové listy
5 lžic olivového oleje
sůl, pepř

Recept 

Do velkého hrnce nalijte olivový olej a na střední plameni ho zahřejte, až se z něj začne kouřit. Přidejte oháňku a osmažte ji do hněda ze všech stran. 

Přidejte cibuli a neoloupané stroužky česneku a osmažte do světle zlaté barvy.

Přidejte celer, mrkev, rajčata, jamón a 0.2 l vína a na středním plameni vařte tak dlouho, dokud se nevyvaří veškerá tekutina. Dolijte opět 0.2 l vína a opět vyvařte. 

Přidejte zbytek vína a tolik vody, abyste veškeré kusy oháňky ponořily pod hladinu, uveďte do varu, ztlumte plamen a za lehkého varu vařte bez pokličky 3 - 4 hodiny. Průběžně dolévejte vodu. Maso musí být při vpichu měkké a musí se samo oddělovat od kosti. Štáva musí být hustá, silná a tmavá.