» Patatas a lo pobre s chorizem (brambory s chorizem)


Chudinské brambory jsou opravdový zázrak. Jsou neuvěřitelně univerzální, hodí se jako příloha k pečenému masu i rybě, můžou ale sloužit i jako jednoduchý a hezký předkrm, jsou navíc i velice liberální, takže ve Španělsku existuje celá armáda patatas a lo pobre, které se od sebe liší jednotlivými ingrediencemi. 

Základem chudinských brambor je trojjediná kombinace konfitování, smažení a pečení v hrnci ve vlastní šťávě. Brambory se spolu se zeleninou vaří ve směsi oleje a šťávy, kterou ingredience pouští a zároveň se na mírné pomalém plameni připékají tak, že jsou na konci mírně připečené, ale přitom krásně šťavnaté.

Důležité je zvolit správný hrnec s dostatečně velkým, nepřilnavým dnem a mírný plamen. Zásadní je, aby teplota a plocha nebyla příliš velká, protože by se z hrnce vypařila všechna šťáva a zároveň nebyla příliš malá, protože by se brambory ve vysoké hladině tekutiny uvařily příliš do měkka a polámaly.

Ingredience (pro 2 osoby):

500g brambor - oloupaných a nakrájených na 1 cm tlusté plátky

1 dcl olivového oleje

1 lžička vinného octu (volitelně)

3 stroužky česneku - oloupané a nasekané nadrobno

1 červená paprika (kapie) - oloupaná a pokrájená na 1 cm široké proužky

1 cibule - pokrájená na hrubo

3 malé zelené papriky - pokrájené na 1 cm široké proužky 

1/2 lžičky černého pepře

100g chorizo pokrájené na kostky 2 cm

Recept:

  1. V hlubším hrnci či pánvi ohřejte na mírném plameni olej.

  2. Přidejte česnek a cibuli a 2 min. za stálého míchání lehce osmažte.

  3. Přidejte papriku a brambory (chorizo), osolte (v případě choriza méně) a vše opatrně a důkladně promíchejte. Přiklopte pokličku a na mírném plameni vařte 20 až 25 min. Průběžně kontrolujte, jestli se vám ke dnu nepřipaluje cibule. Po 10 min. opatrně vše obraťte, aby se lehce opekla i druhá strana brambor. Opepřete a zakápněte octem. Brambory by měly být lehce opečené, co nejméně polámané, zelenina by měla být měkká, ale držet pohromadě.