» Gazpacho

Gazpacho

Autentické gazpacho z Anadalúzie

Gazpacho patří ke španělskému létu stejně jako k české zimě patří svařák. Společně s paellou je gazpacho nejznámější španělské jídlo vůbec. To je také příčinou toho, že recepty na gazpacho jsou až moc tvořivé, plné roztodivných vylepšení. My to zkusíme napravit a předkládáme vám autentický recept na to nejautentičtější andalúzské gazpacho.

Gazpacho je strašně jednoduché na přípravu. Je však třeba věnovat náležitou pozornost výběru ingrediencí. Ne nadarmo je výhradní sezónou pro gazpacho léto. Pouze v létě lze totiž sehnat rajčata, která jsou plně zralá a mají příjemně sladkou chuť. Nejvhodnější odrůdou rajčat pro gazpacho jsou tzv. tomates de pera. Jedná se o oválná soudková rajčata, která se často používají i v italské kuchyni. Známé odrůdy tohoto typu rajčat jsou například rajčata San Marzano a Roma VF. Při výběru ingrediencí gazpacha ale nezapomeňte na to nejhlavnější. Veškerá zelenina do gazpacha musí být zralá. Proto radši použijte zralá kulatá rajčata než nezralá oválná.

Ingredience

(na 1.5l gazpacha)

1.5 kg zralých rajčat (nejlépe oválná podlouhlá rajčata)

1 masitá červená paprika

2 nemasité zelené papriky

2 malé salátové okurky

1/2 středně velké cibule

1/2 stroužku česneku

1 dcl olivového oleje

2 lžíce vinného octu (nejlépe vinagre de jerez)

1 malá lžička soli

Postup

Připravte si velkou hlubokou mísu nebo hrnec, kam nakrájíte všechnu zeleninu. Budeme používat tyčový mixér, a proto je třeba, aby nádoba nebyla zeleninou zcela zaplněna. Česnek nakrájíte na tenké plátky. Ostatní zeleninu stačí nakrájet nahrubo. Přilijte olivový olej, ocet a posolte. Tyčovým mixérem vše dobře rozmixujte. Gazpacho by v tuto chvíli mělo mít krémovitou konzistenci. Pokud je moc vodové, můžete přidat krajíček bílé bagety (a rozmixovat). Gazpacho ochutnejte a dolaďte solí, olivových olejem a octem podle chuti. Pokud jste líní nebo máte málo času, můžete v tomto kroku skončit a nic strašného se nestane. Správné gazpacho by však mělo být zcela hladké, a proto posledním krokem receptu je propasírování pasírkou nebo cedníkem. Gazpacho dejte do lednice a nechte alespoň dvě hodiny vychladit. Při servírování je dobré gazpacho pokapat olivovým olejem a případně ještě posypat jemně nasekanou zeleninou (cibule, paprika, okurka, rajče).

Poznámka č.1: Ve Španělsku i jinde se často můžete setkat s tím, že gazpacho je ředěno vodou nebo je při servírování podáváno s ledem. Obě věci jsou špatně neboť ubírají gazpachu na jeho intenzivní rajčatové chuti.

Poznámka č.2: Množství použité zeleniny je orientační. S jednotlivými poměry můžete mírně experimentovat. Výsledná chuť a množství gazpacha záleži na šťavnatosti a zralosti plodů. Při experimentování pouze pozor na cibuli a česnek. Obě ingredience mají tendenci "rozležet se" v lednici  a usurpovat potom výslednou chuť gazpacha.

Poznámka č.3: Důvodem závěrečné poznámky je "recept" na gazpacho, který je k přečtení na Vareni.cz. Prosíme, vyvarujte se dávat do gazpacha protlak nebo ho "zjemňovat" smetanou. Chuť protlaku vám znehodnotí svěží chuť čerstvé zeleniny. To samé platí o smetaně.